Spelrätt i Varbergs Golfklubb

Nya medlemmar förvärvar en spelrätt genom att köpa en befintlig spelrätt från en medlem.

SÅ HÄR GÅR ÖVERLÅTELSEN TILL

Affären med spelrätter gör köparen och säljaren upp sinsemellan. Varbergs Golfklubb har ingen del i affären utan administrerar annonser, registrerar överlåtelser och medlemskap.

  • Säljaren blir kontaktad av en ny medlem som vill köpa en spelrätt.
  • Parterna gör upp om priset och köparen betalar köpesumman till säljaren.
  • Samtidigt som säljaren mottagit likvid fyller båda i överlåtelsehandling för spelrätt.
  • Säljaren meddelar klubben att överlåtelsen är gjord och klubben tar bort säljarens namn från hemsidan.    
  • Köparen lämnar överlåtelsehandlingen till klubben och registreras som innehavare av spelrätt och medlem i klubben.

Tänk på att gällande årsavgift skall vara betald av säljaren innan ni köper spelrätten.
Längst ned på sidan finner ni överlåtelsehandlingen i PDF.
Från och med 2017-01-01 tilllåter Varbergs Golfklubb även utlåning av spelrätt under ett kalenderår.

Läs mer i de bifogade dokumenten nedan. Har ni frågor så kontakta oss på kansliet på 0340-480 380.

VARMT VÄLKOMNA!

Här hittar ni kontaktuppgifter till medlemmar som önskar sälja spelrätt. Önskar ni köpa spelrätt så kontaktar ni någon på listan nedan.

Säljare telefon epost pris
Anne Ida Thorson 0340-93040   5000
Karin Sjölander 031-711487 karin.sjolander2@gmail.com 6000
Malin Johansson 0735-111212    
Lena Laurin gm Lars Vingfeldt +47-40000001 lars.vingfeldt@winter.no 4000
Per Källner 0703-000680    900
Jonas Danielsson 0730-575820   3000
Stefan Andersson 0340-80505   2500
Pontus Eneroth 0735-047865   2500
Gerd Carlsson 0340-134 24   3000
Anders Berntsson 0766-459535   2000
Bo Johansson 0730-746594 bo@textilfilter.se 800
John Torsmyr 0730-492400 John.Thorsmyr@kiwa.com 2000
Sunn Rosén 0705-643966   1500
Krister Angel 0705-738532 krister.angel@telia.com 1000
Göran Lenberg 0761-269701   1000
Birgitta Andersson 0735-920950 birgitta.ebba.andersson@telia.com 1000
Jan Holmström 0727-114115   1000
Rebecka Nelje 0727-114115   1000
Jasmine Rawsthorne 0708-204026   1000
Rikard Evers 0763-203296   1000
Måns Hammarlind 0739-811332   100
Birgitta Axelsson 0340-670796   1000
Daniel Wijk 0709-106230  daniel.wijk@gmail.com 900
Emelie Bohman 0725-070612   800
Göran Lenberg 0761-269701   800
Claes Palmquist 0720-836544   800
Tomas Ström 0340-622232 / 0705-500545   500
Ingrid Ström 0340-622232 / 0705-500545   800
Ulla Enered Gustafsson 0705-208292 ulla.enered@hotmail.se 2000
Mats Fredlund 070-5798301 matsafredlund@gmail.com 500
Monica Larsson 0706-425018 larsson.monica@me.com 1000
Eva Livehed 0768-061133 eva.livehed4@gmail.com 1000
Mikael Hage 0706-590118 mikaelhage254@hotmail.com 500

Våra partners